0212 549 70 91 - 92

Sfero Döküm Nedir?

Sfero Döküm Nedir?

Sfero döküm nedir, dökme demirin modernize edilmiş hali olarak tanımlanabilir. Zıt fiziksel özelliklerinin nedeni içeriğinde bulunan mikro yapılar olarak bilinmektedir. Sfero döküm nedir? Sorusuna verilebilecek en kolay cevap, demir ve çelik hurdasına karbon ilave edilerek üretilen alternatif döküm ürünü olacaktır.

 Sfero döküm aynı zamanda küresel grafitli döküm olarak da ifade edilmektedir. Son teknoloji ürünleri arasında bulunan sfero dökümün, kullanım amacına uygun olarak tasarımı yapılmaktadır. Daha sonra onay alan tasarımların üretimi yapılmaktadır.

Sfero Döküm Nedir?

 Sfero döküm, demir ve çelik dökümlerine alternatif olarak üretilen yeni nesil bir döküm ürünüdür. Karbon alaşımı sayesinde içeriğinde mikro yapılar bulunmaktadır. Modern dokulu bir döküm ürünü olarak yaygın kullanım alanına sahiptir.

 Üretim aşamasında sfero döküm hataları kimyasal reaksiyona bağlı olarak gelişmektedir. Çoğu dökümhane asit-baz özellikli kalıplar kullanmaktadır. Beyaz film tabakası oluşturan bu altyapı hücre içindeki(inklüzyon)virüs ve granüller ya da yağ damlacığı benzeridir. İnklüzyon adı verilen bu cisimler genellikle sıvı yapıda görülmektedir.

 Kalıp ürünü ile metalin kimyasal reaksiyonu sonucunda döküm hataları meydana gelebilmektedir. Sfero dökümün en belirgin özelliği esnek olmayışıdır. Sfero döküm kırılgan bir ürün olması nedeniyle şok yüklemeler ve çekme durumlarına karşı dayanımı düşüktür.

 Şok yükler içeriğinde bulunan karbon kürelerinin mikro yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle küresel grafitli döküm ürününde bulunan grafitlerin küresel dönüşümü desteklenebilmektedir. Bu işlem sıvı haldeki dökme demire magnezyum ve selenyum eklentisiyle sağlanmaktadır.

Sfero Döküm Nasıl Yapılır?

 Sfero döküm olarak bilinen Küresel grafitli döküm, demir ve çelik cüruflarının eritilerek karbonla aşılanması sonucunda yapılmaktadır. Sfero döküm nasıl yapılır? Merak edenler için Sfero döküm, eritme usulüyle yapılan bir üründür. GGG rumuzu görüldüğünde sfero döküm ürünü olarak tanınması gerekmektedir.

 Üretim aşamasında kalıplar ince tabaka halinde asit-baz dengeli bir beyaz filmle kaplanmaktadır. Kimyasal değişime uğramaması ve üretim hatalarına izin verilmemesi çok önemlidir. Bütün teknik bilgi desteğinin güvenle alınacağı adres, askanmakina.com.tr’dir. Bulunduğunuz yerden iletişim kurarak hizmet alınabilmekte ürün siparişi verilebilmektedir.

 Demir- çelik dökümlerine oranla Sfero döküm sıcaklığı daha düşüktür. Bu nedenle geniş alanda tercih edilmektedir. Sfero döküm GGG formülüyle ifade edilmektedir. Kullanıcı ve tasarımcıya çalışma özgürlüğü sunmaktadır.

 Askan Makine uzun yıllardan bu yanan dış alım yani yurtdışından ithal ettiği ürünleri Türkiye sanayi ve endüstri sektörlerine sunmaktadır. Yüksek kalite sfero döküm ürünlerini kullanıcı memnuniyeti sayesinde kolaylıkla satmaktadır.

 Sfero Döküm Nerelerde Kullanılır?

 Sfero döküm, (küresel grafitli döküm) ürünü geniş yelpazeli kullanım alanına sahiptir. Sfero döküm nerelerde kullanılır? 1943 yılında icat edilerek sektöre sunulan sfero döküm ürünleri sayısız alanda kullanılmaktadır. Endüstriyel alanlar, otomotiv sektörü, petrol istasyonları, su kanalları, inşaat sektörü gibi alanlarda kullanılmaktadır.

 Sfero döküm ürünleri, demir ve çelik ürünlerine göre daha yumuşak yapılı ve aynı zamanda daha hafiftir. Kırılgan bir malzeme olduğundan çekim gücü gerektiren ve yükleme alanlarında kullanılmaması önerilmektedir.

 Pozitif sıkıştırma yükü taşıyabilmekte olup gerilme ve çekme işlemlerinde kullanılamamaktadır. Sfero dökümhanelerinin aranan üretim malzemesidir. Sfero döküm adını, bünyesinde bulunan karbonun küre biçiminde tutunmasından almaktadır.

 Sfero dökümde çekinti dayanımı bulunmamaktadır. Çekme mukavemetinin 500 N/mm kare olduğu ifade edilmektedir. Zorlandığında karbon tanecikleri mikro grafit yapıyı bozabilmektedir. Askan Makine ürünleri arasında sunulan sfero döküm sanayi ve endüstri alanlarının en değerli ürünüdür.

 Sfero Döküm Özellikleri

 Sfero döküm olarak tanınan modern ürün, pek çok kullanım alanına sahiptir. Sfero döküm özellikleri;

 Akışkan ve kolay işlenebilmeye uygunluk,

 Çelikten uygun maliyetli oluşu nedeniyle tercih edilmesi,

 Tasarımcıya şekillenebilme özgürlüğü vermesi,

 Yüksek dayanım gücü ve düşük maliyetli olması,

 Çelik ve demir hurdasından üretilerek pek çok ihtiyaca cevap verebilmesi gibi avantajlar sunmaktadır. Sfero döküm kullanım alanları arasında otomotiv sektörü ve inşaat sektörü ilk sırayı almaktadır. Korozyona dayanıklı bir ürün olarak güvenle kullanılmaktadır.

 Askanmakina.com.tr internet adresi zaman sınırsız ziyaret edilebilmektedir. Hem teknik destek hem de ürün tedariki yapılabilmektedir. İhtiyacı olan sfero döküm siparişi oluşturarak firma güvencesiyle sahip olabilmektedir. Askan mühendisleri sfero döküm özellikleri, teknik değerlendirmeleri konusunda bilgi verebilmektedir.

Sfero Döküm İçinde Ne Var?

 Sfero döküm, demir-çelik dökümlerine karbon ilave edilerek üretilmektedir. Demir ve çelik alternatifi olarak üretilerek sektöre sunulmaktadır. Yaygın olarak pik döküm adıyla anılmaktadır. Dolayısıyla Sfero döküm içinde ne var merak edilmektedir. Sfero döküm, küresel grafitli döküm içinde karbon vardır.

 Çelik malzemesine göre daha yumuşak dokulu bir üründür fakat esnek değildir. Bu nedenle esneklik gerektiren durumlarda kullanılamamaktadır. Endüstriyel alanların aranan hammaddesi olan Sfero döküm ne işe yarar meraklıları için cevap askanmakina.com.tr’ dedir. 7/24 ziyaret edilerek tüm ürünler hakkında bilgi alınabilmektedir.

 İhtiyacınız olan sfero döküm siparişleri oluşturabilirsiniz. Kullanım alanları arasında, rüzgar enerji endüstrisi, otomotiv sektörü, pompa gövdeleri, boru, dişli kutuları, tekerlek aksamları üretimi bulunmaktadır. Sfero dökme demir, mazgallar, rögar kapakları, direkler gibi darbeye dayanıklı ürün olarak kullanılmaktadır.

292 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN